Książki

Trylogia Millennium

Doskonały pomysł na prezent! „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, „Dziewczyna, która igrała z ogniem”, „Zamek z piasku, który runął”. Bestsellerowe powieści kryminalne, wywodzące się z najlepszej szwedzkiej tradycji fikcji i literatury kryminalnej: świetnie napisane, z trzymającą w napięciu fabułą i fascynującymi postaciami. Wyjątkowe zjawisko na światowym rynku literackim! Te książki można czytać na wielu płaszczyznach: jak kryminały pełne mrocznych i nierzadko politycznych tajemnic, jak doskonałe, wielowątkowe powieści współczesne, pełne prawdziwych zdarzeń i osób, i w końcu jak thriller psychologiczny. Wciągające i jedyne w swoim rodzaju… Więcej »

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Dziennikarz i wydawca magazynu „Millennium” Mikael Blomkvist ma przyjrzeć się starej sprawie kryminalnej sprzed czterdziestu lat, kiedy zniknęła bez śladu Harriet Vanger. Do pomocy dostaje Lisbeth Salander, młodą, intrygującą outsiderkę i genialną researcherkę. Blomkvist i Salander tworzą niezwykły team. Wspólnie szybko wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej. To doskonały, pełen pasji thriller, w którym tajemnica trzyma czytelnika w napięciu aż do samego końca. Po książki Larssona – uważane przez krytyków i innych pisarzy kryminałów za wydawniczą sensację – na całym świeciesięgnęło już prawie 9 mln czytelników! Autor ma fantastyczną zdolność jednoczesnego prowadzenia wielu skomplikowanych wątków, które błyskotliwie wiąże ze sobą. Zdaniem nie tylko The Times – „w książce świetne jest wszystko – bohater, fabuła, atmosfera”… Więcej »

Dziewczyna, która igrała z ogniem

W kolejnej, po „Mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet”, części trylogii Millennium główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Seria dramatycznych wypadków wywołuje u Lisbeth wspomnienia mrocznej przeszłości, z którą raz na zawsze postanawia się rozprawić. Dwoje dziennikarzy, Dag i Mia, docierają do niezwykłych informacji na temat rozległej siatki przemycającej z Europy Wschodniej do Szwecji ludzi wykorzystywanych w branży seksualnej. Wiele zamieszanych w to osób piastuje odpowiedzialne funkcje w społeczeństwie. Kiedy Dag i Mia zostają brutalnie zamordowani, a podejrzenia zostają skierowane na Lisbeth Salander, Blomkvist postanawia przeprowadzić własne śledztwo. Wkrótce odkrywa związek między morderstwami i sprawą przemytu. Straszliwego Zalę, którego nazwisko wciąż pojawia się w trakcie śledztwa, łączy też coś z niejaką Lisbeth Salander… Więcej »

Zamek z piasku, który runął

Trzecia i ostatnia część serii Millennium zaczyna się w miejscu, w którym kończy się Dziewczyna, która igrała z ogniem. Lisbeth Salander przeżywa próbę pogrzebania jej żywcem. Ale jej kłopoty na tym się nie kończą. Mikael Blomkvist sięga w skrywaną przeszłość Salander i rusza w pogoń za prawdą. Pisze ważny tekst, który ma oczyścić nazwisko Lisbeth Salander i wywołać trzęsienie ziemi w rządzie, służbach bezpieczeństwa i całym kraju. Lisbeth Salander w końcu ma szansę pogodzić się z własną przeszłością. Ostatnia część trylogii Stiega Larssona to najwyższej klasy thriller polityczny… Więcej »

Stieg Larsson. Mężczyzna, który odszedł za wcześnie

Książka o Stiegu Larssonie (1954-2004), autorze bestsellerowej trylogii kryminalnej „Millennium”, która odniosła w świecie ogromny sukces już po przedwczesnej śmierci swego twórcy. Jakim człowiekiem był Stieg Larsson, dziennikarz piszący o prawicowym ekstremizmie i rasizmie? Co w jego powieściach ma podłoże autobiograficzne? Czy to możliwe, by „Millennium” napisał nie on, lecz jego długoletnia partnerka Eva Gabrielson? Analiza trylogii, wycieczka śladem jej bohaterów i samego Larssona… Więcej »

Tajemny klucz do Millennium skandalisty Stiega Larssona

Polityczna korupcja, niewyobrażalna przestępczość, przemoc wobec kobiet, prostytucja, prawo do prywatności w epoce Internetu oraz niekontrolowana władza, jaką dysponują środki masowego przekazu – oto świat jaki wyłania się z książek Stiega Larssona. Autor posługuje się konwencją kryminału i z lubością pławi się w ostrej krytyce współczesnego społeczeństwa, klas rządzących i światowej finansjery… Więcej »

Stieg Larsson. Dziennikarz, pisarz, idealista. Biografia

Prawie nieznany dziennikarz nagle staje się jednym z najgłośniejszym autorów współczesnych powieści kryminalnych. Jego trylogia Millennium niemal natychmiast została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i wydawana w milionowych nakładach na całym świecie. Nazwisko Stieg Larsson znalazło się na ustach literaturoznawców, krytyków literackich, ale przede wszystkim czytelników. Zainteresowanie trylogią zwiększa niewątpliwie fakt, iż autor zmarł nagle w 2004 roku w wieku 50. lat nie doczekawszy oszałamiającego sukcesu swoich książek… Więcej »

Millennium, Stieg i ja

Wkrótce po złożeniu do wydawnictwa rękopisu powieści kryminalnej w trzech tomach, nagle umiera szwedzki dziennikarz Stieg Larsson. Eva Gabrielsson opisuje 32 wspólnie spędzone lata, od chwili poznania na spotkaniu politycznym, przez lata trockistowskiej działalności i studiów, a wreszcie pracy i miłości. Stieg i ona są ideowcami, zaangażowani w pracę, a życie prywatne wciąż zajmuje drugie miejsce. Jednak to wzajemna miłość, zbieżność celów i poglądów inspiruje ich i pomaga przetrwa… Więcej »

Stieg Larsson czyli zbrodnia po szwedzku

Niezwykła biograficzna opowieść o niezwykłym skandynawskim pisarzu, który nie doczekał swojego wielkiego sukcesu. Autorka książki opowiada o jego pełnej buntu młodości, potyczkach z prawem, kontrowersyjnej działalności politycznej, skomplikowanym życiu rodzinnym. Analizuje czynniki, które ukształtowały go jako pisarza i tropi ślady jego biografii w trylogii Millenium. Pokazuje, jakim fenomenem wydawniczym są powieści Larssona i jakie są skutki prawne jego przedwczesnej śmierci. Opisuje jego związek z Evą Gabrielsson i przedstawia przebieg sporów o prawa do spuścizny pisarza… Więcej »

Dziewczyna z tatuażem. Nieautoryzowany przewodnik po świecie Stiega Larssona i trylogii Millennium

Książka Dziewczyna z tatuażem to wyjątkowy przewodnik po świecie Stiega Larssona i jego bestsellerowej trylogii „Millennium”. Pierwszy, nieautoryzowany przewodnik po fascynującym świecie najchętniej czytanych i najbardziej dyskutowanych powieści kryminalnych ostatniej dekady. Doświadczony duet autorski, który stoi za bestsellerowymi leksykonami rozwiewającymi tajemnice książek Dana Browna, przy pomocy wieloletniego przyjaciela pisarza zebrał w jedną całość elementy układanki, jaką jest zagadka niezwykłej popularności thrillerów szwedzkiego pisarza Stiega Larssona… Więcej »